Eskişehir Güvenlik Sistemleri
Güvenlik Kamera Sistemleri
İkieylül Cd. Yalbı Sk. Arifbey Apt: No:13/13
guvenlik@eskisehir.net.tr
0542 311 63 84

Eskişehirli sanayici daha çok öz kaynak kullanıyor

18.5.2017 

KOBİ’lerle Güçlü ve Güvenli Yarınlara toplantısı Eskişehir’de gerçekleştirildi. Toplantı öncesi HaberTürk televizyonunda canlı olarak yayınlanan bir de panel gerçekleştirildi.

Söz konusu panelde konuşan Eskişehir Sanayi Odası Başkanı Savaş M. Özaydemir, Eskişehirli sanayicilerin büyük kısmının kendi öz kaynaklarını kullandığını bu yüzden kredi ve faktöring kullanım oranlarının diğer şehirlere göre düşük olduğunu söyleyerek, “ancak leasing ve faktöring gibi araçların birer kaldıraç niyetine yatırımlar için de kullanılması gerekmekte” dedi. 

Bugün Eskişehir’deki yaklaşık 250 bin kişinin geçimini sanayiden sağlandığının bilgisini veren Özaydemir, “Sanayi firmalarımızda 62 bin kişinin üstünde bir çalışan söz konusu. Diğer yandan son 11 yılda Eskişehir’in GSYH’sı 4 kat artış gösterdi. ESO üyelerinin 2016 yılı ihracatı 2 milyar 150 milyon dolar civarında gerçekleşti. Üyelerimizin 2002 yılındaki toplam ihracatı 520 milyon dolar olduğu düşünüldüğünde gelişen bir ihracatımız olduğu ortadadır” dedi.

Eskişehir'in yüksek teknoloji ürünleri ihracatının bugün ülkemizdeki diğer şehirleri geride bıraktığına değinen Özaydemir, ileri teknolojinin ihracat içindeki payı yüzde 15 olduğunu Türkiye'nin ihracatında bu oranın ise yüzde 3,5 civarında seyrettiğini açıkladı.
 
Eskişehir, nüfus büyüklüğünde 25 ve GSMH’ya katkısına bakıldığında 14’ncü il sıralamasında olduğunu konuşmasında açıklayan Finansal Kurumlar Birliği Başkan Yardımcısı Çağatay Baydar, “Eskişehir’in GSMH katkısı yüzde 1,4 iken faktoring cirosundaki payı sadece binde 2.  Buradan da anlaşılacağı üzere; Eskişehirli KOBİ’lerimiz henüz faktoring hizmetlerinden yeterli düzeyde faydalanamıyor. Genel olarak bu tablo Anadolu illerimiz için benzerlik gösteriyor” diye konuştu.
 
Odunpazarı  Belediye Başkanı Av. Kazım Kurt panelde Eskişehir’de hizmet sektörünün ciddi büyüme sağladığını belirtti.

Konuşmasında Eskişehir Organize Sanayi Bölgesinin Türkiye'nin en iyi yönetilen sanayi bölgelerinden biri olduğunu ifade eden Kurt, “Ancak teşvik sisteminden sanayicilerimiz memnun değil.  Sanayiciye farklı çıkış yolları sunmamız lazım” dedi.

Eskişehir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Zeydan ise “ Eskişehir tarıma dayalı gıda çok iyi noktada. Çalışan 4 kişiden 1’i tarımda çalışıyor. Çiftçimiz krediye ulaşımda zorluk çekiyor, çiftçinin finansmana ihtiyacı var” diye konuştu.
 

 

Gönderen: eskisehirgundem
5389 defa okundu 
 


Ekonomi
50 ülkeyi Türkiye’den yönetecek
ETO HEYETİNDEN TOBB BAŞKANI HİSARCIKLIOĞLU’NA ZİYARET
15 milyon yapı için imar barışında inşaat maliyetine bakılacak
Çimento sektörü iş sağlığı ve güvenliğini yarışarak öğreniyor
Konut hesabına ilk ödeme 2019’da