Eskişehir Güvenlik Sistemleri
Güvenlik Kamera Sistemleri
İkieylül Cd. Yalbı Sk. Arifbey Apt: No:13/13
guvenlik@eskisehir.net.tr
0542 311 63 84

Eskişehir Lokantacılar Odası Mesleki Eğitim Seferberliğini Başlattı

11.10.2018 

Eskişehir Lokantacılar Odası Başkanı Bahar Bilen;Şehrimizde çok büyük eksiklik olan gıda sektörü ile ilgilenen iş yeri sahipleri ve bu işten geçimini sağlayan sanatkarlarımızın Mesleki ehliyetleri olan Kalfalık  ve Ustalık belgeleri  müracaatlarının odamızın bünyesinde bulunan eğitim birimimizde başladığını belirtti.

Bakanlığın 3308 sayılı kanuna istinaden ustalık belgesi olmadan  artık kimsenin işyeri açamayacağını kanun belirtmişti.BİLEN; Eskişehir’de LOKANTACILAR ODASI  olarak bir ilki gerçekleştireceğini ve  ustalık belgesi bulunmayan bir tek işletme bile bırakmayacağını" belirtti.

3308 sayılı 'Mesleki Eğitim Kanunu' çıraklık eğitimi uygulama kapsamında bulunmayan meslek dallarında  Kebapçılık-köftecilik-Dönercilik-Pidecilik- Lahmacunculuk-Aperatif yiyecek maddeleri imalatı tantuni, ciğer, kokoreç, midye, gözleme, katmer, dürüm, sıkma,çiğköfte vb) simitçilik imalatı,çorbacılık işkembecilik,hamburger,tost,kumpir,pizza vb. mesleklerle ilgili Kalfalık Belgesi müracaatı için 2 yıl ;Ustalık Belgesi müracaatı  için 5 yıl çalıştığını sgk veya vergi kaydıyla belgeleyen İşyeri sahipleri ve çalışanları  yazılı ve uygulama sınavlarına katılarak  kalfalık ve ustalık belgelerini alabileceklerdir.

Başkan Bilen;Eskişehir’de tüm meslektaşlarımıza seslenerek uzun uğraşlar sonucu aldığımız yetkilerle üyelerimize sunacağımız fırsatı kaçırmamalarını mesleki dallarına uyan mesleklerle ilgili odamıza  10 Ekim 2018 tarihi itibariyle müracaat etmelerini daha sonra  belge mağduru olmamalarını tavsiye etti.


 

Gönderen: haber
1389 defa okundu 
 


Ekonomi
Eskişehir’in adını daha çok duyuracağız
"Gelecekteki projelerimizi tamamen yerli yapabiliriz"
“2B ARAZİLERİNDE 748 BİN HAK SAHİBİ TAPUSUNA KAVUŞTU”
"Tarımsal üretimde dünyada ilk 10’da yer alıyoruz"
“ESKİŞEHİR’İ ANİMASYON’DA MERKEZ YAPMAK İSTİYORUZ”